Čínská tlaková masáž – udržení harmonie a rovnováhy


Historie

Čínská tlaková masáž je jednou z uznávaných terapeutických technik vycházejících z teorie čínské tradiční medicíny a je považována za rovnocennou ostatním léčebným technikám jako akupunktuře, fytoterapii, dietetice a čchi-kungu. Principy čínského medicínského léčitelství byly shrnuty za dob vlády Žlutého císaře (2697 – 2597 př. n. l.) v knize Chuang-ti nej-ťing, Vnitřní kniha Žlutého císaře (27. stol. př.n.l.), jež je považováno za nejstarší a základní dílo čínské medicíny a dodnes se v Číně používá jako hlavní zdroj při učení tradiční čínské medicíny. Čínské masáže vycházejí z celostního pojetí člověka, který je vysoce koncentrovanou a organizovanou podobou energie Qi a principem čínského léčení je nastolení rovnováhy prvků Yin a Yang v těle. Konkrétní léčebné a diagnostické postupy vycházejí z existence energetických drah v těle, které jsou spojeny s vnitřními orgány. Pokud nejsou energetické dráhy v rovnováze a neproudí jimi volně energie, mohou vznikat blokády, které vedou ke zdravotním problémů. Nejčastěji je energie narušena v důsledku stresu, fyzickým a psychickým přetížením, zrychleným životním tempem a nesprávnou životosprávou.
parallax background


Charakteristika a techniky masáží

Čínská tlaková masáž pracuje se systémem energetických drah a bodů, kterými proudí v těle životní energie. Každý meridián (energetická dráha) je spjat s určitým orgánem nebo jeho psychofyzickou funkcí. Při masáži se tak stimulují funkce jednotlivých energetických drah, díky čemuž se rozproudí energie Qi, povzbudí se činnost lymfatického systému a vnitřních orgánů, na nichž správná funkce těla a mysli člověka závisí. Pokud např. vlivem stresu dojde ke stažení svalu, tok energie je přerušen a výsledkem je bolest svalu, či orgánu, jež je energetickou dráhou spojen s postiženým místem. A těmto potížím lze předcházet či již vzniklé problémy léčit právě čínskou tlakovou masáží.
Čínská tlaková masáž působí blahodárně na celý organismus, může velmi efektivně působit při léčbě chronických onemocnění, nejen pohybového aparátu, ale i potíží jako je nespavost, chronická únava, bolesti hlavy, psychické problémy, gynekologická onemocnění, používá se k odstranění problémů s krčními obratli, ramenními klouby, tenisového lokte, dny, hypertenze, obnovuje energii a dochází k harmonizaci těla a mysli. Masáž ulevuje od stresu, posiluje imunitu, ovlivňuje dýchání, zažívání i vylučování a činnost všech vnitřních orgánů. Klinické zkušenosti ukázaly, že lidé, kteří užívají preventivní masáž, jsou obvykle vitální, mají klidnou mysl, jsou zdraví a tělesně silní.

Celotělová masáž

Čínská masáž se aplikuje po celém těle. Používá se technika tlačení bříškem prstů po přímce, krouživými pohyby nebo roztlačování do stran, hnětení prsty nebo dlaní, řasení, tření dlaněmi, až do uvolnění a vyladění celého těla. Při použití těchto postupů je vnímána proudící energie a citlivost akupresurních bodů a meridiánů.

Masáž hlavy a šíje má vliv na: celkovou únavu, nespavost, bolesti hlavy a ramen, nachlazení, bolest uší, očí a zubů, otoky v obličeji, na oslabenou psychiku, zmírnění depresí, ovlivňuje oběhový systém, obranyschopnost.
Masáž zad a pánve ovlivňuje: prakticky veškeré dění v lidském těle – dýchání, zažívání i vylučování, působí na pohybový aparát, posiluje imunitní systém a je vhodná pro celkovou regulaci a uvolnění organizmu. Příznivě působí při léčbě horší pohyblivosti končetin, odstraňuje bolesti zad, mírní zažívací potíže, pomáhá při gynekologických potížích, zácpě, ale i průjmu, hemeroidech.
Masáže dolních končetin se nejčastěji používají: při poruchách pohybového aparátu, potížích s trávením a vylučování, mají vliv na odstranění otoků končetin, alergie, kožní problémy, ischias i hemeroidy.
Masáž horních končetin ovlivňuje: dýchání, srdeční činnost a oběhový aparát.

parallax background


Kontraindikace

Celková
 
  • bolesti a potíže nejasného původu
  • nadměrné přejedení, požití alkoholu
  • stavy těžkého vyčerpání, velmi staří lidé
  • vážné srdeční potíže
  • nádorová onemocnění v průběhu léčby a těsně po skončení léčby
         
Částečná
 
  • místa s poškozenou tkání nebo otevřené rány
  • záněty žil, křečové žíly
  • zlomené kosti a dislokace obratlů
  • v těhotenství se nemasíruje oblast břicha a pánve, některé body
         

Důležité informace

 
Doba masáže je čas určený jen vám, proto prosím zvažte nutnost zapnutí mobilního telefonu, abyste při masáži nebyli zbytečně rušeni.
 
Pokud máte zdravotní problémy (epilepsii, vysoký krevní tlak, diabetes, nádorová onemocnění, užíváte léky na ředění krve či jste jen nachlazení), vždy mě, prosím, informujte před masáží.
 
Po masáži je vhodné zvýšit příjem tekutin – nejlépe ve formě čisté vody či bylinných čajů. Tělo se po masáži detoxikuje a dochází k odplavování toxinů z těla, proto je důležitý příjem tekutin. A doporučuji naplánovat si termín masáže tak, aby bezprostředně po ní, mohl následovat odpočinek.
Pokud se mi nemůžete dovolat, je to pravděpodobně proto, že masíruji. Pošlete mi prosím sms s krátkou zprávou, ozvu se zpět, jakmile to bude možné a domluvíme vše potřebné